-

Κυριακή 20 Μαρτίου 2016

Τορίνο-Γιουβέντους 1-4, δεν αφήνει την πρώτη θέση.

Η Γιουβέντους πέρασε νικηφόρα και από το ντέρμπι ντελά μόλε επικρατώντας με 4-1 της συμπολίτισσας Τορίνο και συνεχίζει να κρατάει την πρώτη θέση της Serie A, τα γκολ για τους Μπιανκονέρι τα πέτυχαν ο Πολ Πογκμπά με εκτέλεση φάουλ στο 33' ανοίγοντας το σκορ, ο Σάμι Κεντίρα 9 λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της Γιούβε με μια εξερετική προσπάθεια στο 42' γράφοντας το 0-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Τορίνο μπήκε δυνατά και κατάφερε να μειώσει με τον Μπελότι σε 1-2 στο 48' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έτσι σταμάτησε και το σερί του Μπουφόν στα 973' χωρίς να δεχτεί γκολ που πλέον αποτελεί νέο ρεκόρ στη Serie A, στο 58' οι Γκρανάτα πέτυχαν δεύτερο γκολ με τον Μάξι Λόπεζ που υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ (πολύ οριακή φάση), κάπου εκεί πήρε το όπλο του ο Άλβαρο Μοράτα και με δυο γκολ στο 63' και το 77' έδιωξε το άγχος από τους συμπαίκτες του γράφοντας το τελικό 1-4, στο 87' ο Σάμι Κεντίρα δέχτει απευθείας κόκκινη κάρτα καθώς κάτι είπε στο διαιτητή Ριτσόλι και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.