-

Πέμπτη 15 Ιανουαρίου 2015

Γιουβέντους-Ελλάς Βερόνα 6-1, με περίπατο στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Η Γιουβέντους με υγιεινό περίπατο πέρασε στην επόμενη φάση του Coppa Italia, η Μεγάλη Κυρία ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι με τη Βερόνα και κατάφερε μόλις στο 6' να ανοίξει το σκορ με Γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σεμπαστιάν Τζιοβίνκο,
στο 21' διπλασίασε τα τέρματα της ο Ρομπέρτο Περέιρα με εξερετική προσπάθεια και όμορφο πλασέ με εξωτερικό φάλτσο, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο όπως ξεκίνησε, με
Γκολ του Τζιοβίνκο στο 45+1 μετά από ασίστ του Λιχστάινερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο δείκτης του σκορ ανέβηκε κι άλλο στο 53' με τον Πολ Πογκμπά να σκοράρει και αυτό για το 4-0, στο 57' η Βερόνα κατάφερε να μειώσει σε 4-1 με τον Νενέ. Η Γιουβέντους ωστόσο συνέχισε να επιτίθεται και στο 63' ο Τζιοβίνκο κερδίζει πέναλτι το οποίο έκανε γκολ ο Άλβαρο Μοράτα, για να κλείσει τον χορό των γκολ ο Κινσλει Κομάν στο 79' με φοβερό σούτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Επόμενη αντίπαλος της Μεγάλης Κυρίας η Πάρμα.

JUVENTUS-VERONA 6-1

RETI: Giovinco 6',  Pereyra, 21', Giovinco 46',  Pogba 53', Nené 57', Morata (rig.) 63', Coman 79'