-

Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2013

Ο Τάσος Δώνης με δικό του γκολ χάρισε το Σούπερ Καπ Ιταλίας στη Γιούβε.

Οι Νέοι της Γιουβέντους κατέκτησαν το Σούπερ Καπ Ιταλίας χάρη σε τέρμα του Τάσο Δώνη στις καθυστερήσεις του τελικού με αντίπαλο τη Λάτσιο.

Το τρίτο της τρόπαιο στον θεσμό πανηγύρισε η «γηραιά κυρία», με πρόσωπο του αγώνα τον νεαρό πρώην άσο του Παναθηναϊκού. Ο Δώνης με ένα διαγώνιο σουτ στo 91o λεπτό της αναμέτρησης με τη Λάτσιο νίκησε τον Θωμά Στρακόσια -γιο του παλιού μας γνώριμου, Φώτη- χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 2-1 και παράλληλα το Σούπερ Καπ.
Προηγουμένως η Γιουβέντους είχε πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Γκερμάουντο στο 33ο λεπτό της συνάντησης, αλλά στα μισά της επανάληψης ήρθε η ισοφάριση από τον Ντιαό Κείτά. Ο σκόρερ των Ρωμαίων πάντως αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Δείτε το γκολ στο video.
Με τον Τάσο Δώνη να σκοράρει στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι Νέοι της Γιουβέντους νίκησαν 2-1 τη Λάτσιο και κατέκτησαν το Σούπερ Καπ Ιταλίας, από μικροί μαθαίνουν οι Μπιανκονέρι να σηκώνουν κούπες!