-

Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2012

Λέτσε - Γιουβέντους 0-1.

Με το δεξί μπήκε το 2012 για τους Μπιανκονέρι που συνέχισαν το αήττητο σερί τους για 17 αγώνα στο ιταλικό πρωτάθλημα και παρέμειναν στην κορυφή, σκόρερ του μοναδικού τέρματος που έκρινε τελικά τον αγώνα ο Μάτρι στο 27’ λεπτό, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα καθώς ο Κόντε είδε να αποχωρεί ο Κουαλιαρέλα τραυματίας στο 23’ λεπτό με κάταγμα στο ζυγωματικό.

Την πολύ καλή παράδοση που έχει στο «Βία ντελ Μάρε» συνέχισε η Γιούβε η οποία κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την έδρα της Λέτσε, επικρατώντας 1-0. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε, ήταν ο Αλεσάντρο Μάτρι στο 27’ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, η Γιουβέντους έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει το τρίποντο, σε ένα σκληρό ματς που οι παίκτες της Λέτσε παίζανε κάποιες φορές και αντιαθλητικά χωρίς να τιμωρούνται από τον διαιτητή του αγώνα.
Πλέον η Γιουβέντους στρέφει την προσοχή της στο επόμενο παιχνίδι εντός έδρας με αντίπαλο την Κάλιαρι.

LECCE – JUVENTUS 0-1

GOAL: Matri 27

LECC
Ε : Benassi, Cuadrado, Oddo, Tomovic, Esposito, Mesbah, Strasser (Olivera 5), Giacomazzi, Obodo (Corvia 83), Muriel, Di Michele (Pasquato 73).
Αναπληρωματικοί : Julio Sergio, Bertolacci, Ferrario, Brivio.
Προπονητής : Cosmi

JUVENTUS : Buffon, Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Chiellini, Vidal, Pirlo (Marrone 87), Marchisio, Pepe (De Ceglie 85), Quagliarella (Matri 23), Vucinic.
Αναπληρωματικοί : Storari, Marrone, Giaccherini, Krasic, Del Piero.
Προπονητής : Conte