-

Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2011

Γιουβέντους-Φιορεντίνα 2-1, μόνη στην κορυφή για πρώτη φορά φέτος.

Με εξαιρετική εμφάνιση ειδικά στο πρώτο μέρος, η Γιουβέντους επικράτησε της Φιορεντίνα 2-1 στο Τορίνο, πάτησε κορυφή και μπαίνει με καλή ψυχολογία σε μία σειρά δύσκολων αγώνων.

Λίγες μέρες μετά το 2-2 με την Τζένοα, η Γιουβέντους ήθελε πολύ τη νίκη κόντρα στην Φιορεντίνα για την 9η αγωνιστική της Serie A, αφού ακολουθεί πρόγραμμα «φωτιά» με Ιντερ και Νάπολι εκτός, Παλέρμο εντός και Λάτσιο εκτός έδρας! Οι Μπιανκονέρι με 8 Ιταλούς στην 11άδα και σύστημα 4-2-3-1 «κατάπιαν» τους Βιόλα στο πρώτο μέρος και αν ο Βούτσινιτς ήταν καλύτερος στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν να πάνε στα αποδυτήρια ακόμα και με 3-0, όμως βρέθηκαν μπροστά μόνο με 1-0. Το γκολ πέτυχε στο 13' ο κεντρικός αμυντικός, Λεονάρντο Μπονούτσι, μετά από κομπίνα σε κόρνερ, με τον Πίρλο να εκτελεί συρτά στο πέναλτι, τον Βιδάλ να πιάνει δεξί σουτ και τον Μπόρουτς να αποκρούει. Ο Μπονούτσι από κοντά άνοιξε το σκορ, το οποίο παρέμεινε στο πρώτο 45λεπτο.

Στο ημίχρονο, και αφού είχε μείνει στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος, ο Μιχαΐλοβιτς έβαλε τον Τζιλαρντίνο κάνοντας το σύστημα 4-4-2 και δίνοντας στην Φιορεντίνα τη δυνατότητα να πατήσει περισσότερο την περιοχή του Στοράρι. Στο 54' ο «Τζίλα» προειδοποίησε με κεφαλιά-άουτ και τέσσερα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Τζίλαρντίνο και Βάργκας έκρυψαν τη μπάλα και ο Γιόβετιτς με ωραίο σουτ έκανε το 1-1. Οι Μπιανκονέρι δεν άργησαν να απαντήσουν, με τον Πέπε να κάνει στο 65' τρομερή ενέργεια και μαγική πάσα στον Μάτρι, ο οποίος νίκησε τον Μπόρουτς για το 2-1. Αυτή τη φορά η ομάδα του Κόντε δεν έμελλε να ζήσει ότι και με την Τζένοα, παρότι ο Τζιλαρντίνο έχασε την ευκαιρία στο 94'. Η Γιούβε πέρασε στην κορυφή με ματς περισσότερο και μπαίνει από θέση ισχύος σε μία σειρά δύσκολων αγώνων.

JUVENTUS 2-1 FIORENTINA

GOALS: Bonucci 13, Jovetic 58, Matri 66

JUVENTUS: Storari, Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Chiellini, Vidal (Pazienza 88), Pirlo, Marchisio, Pepe (De Ceglie 87), Matri, Vucinic (Estigarribia 78).

Substitutes not used: Manninger, Elia, Del Piero, Quagliarella.

Manager: Conte

FIORENTINA: Boruc; De Silvestri, Gamberini, Natali, Pasqual; Munari, Behrami, Kharja (Santiago Silva 84); Cerci (Gilardino h/t), Jovetic, Vargas (Ljajic 71).

Substitutes not used: Neto, Nastasic, Lazzari, Romulo.

Manager: Mihajlovic.

REFEREE: Orsato from Schio.

BOOKINGS: Behrami 68, Munari 76, Marchisio 84, Natali 92.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα.
(9η αγωνιστική)

Τρίτη (25/10)
Γιουβέντους-Φιορεντίνα 2-1
(13' Μπονούτσι, 65' Μάτρι - 58' Γιόβετιτς)

Τετάρτη (26/10)
Μίλαν-Πάρμα 4-1 (30',32',92' Νοτσερίνο, 73' Ιμπραΐμοβιτς-78' Τζιοβίνκο)
Αταλάντα-Ιντερ 1-1 (44' Ντένις-32' Σνάιντερ)
Τσεζένα-Κάλιαρι 1-1 (45' πεν. Καντρέβα-20' πεν. Νενέ)
Κιέβο-Μπολόνια 0-1 (53' Ακουαφρέσκα)
Τζένοα-Ρόμα 2-1 (38' Γιάνκοβιτς, 89' Κούτσκα-82' Μπορίνι)
Λάτσιο-Κατάνια 1-1 (17' Κλόζε-63' Μπεργκέσιο)
Νάπολι-Ουντινέζε 2-0 (20' Λαβέτσι, 44' Μάτζιο)

20. Τσεζένα 3

* Οι Παλέρμο και Λέτσε έχουν ένα ματς λιγότερο.