Juventinos είναι κάθε ένας από εμάς που αγαπάει την ιστορία αυτής της τεράστιας ομάδας.

Juventinos σημαίνει παθολογική αγάπη για τα Bianconero χρώματα της μεγαλύτερης ομάδας στον κόσμο.

Juventinos είναι αυτός που αγάπησε την ομάδα στα δύσκολα χρόνια που έμεινε μακριά από τίτλους.

Juve-ntinos είμαι και γουστάρω τρελά για όλα όσα μου έχεις προσφέρει, Vecchia Signora.!!!

Juve-ntinos είμαι γιατί και οι Έλληνες Tifosi Bianconeri έχουν δικαίωμα να ξέρουν τα πάντα για την Μεγάλη Κυρία.!!!

Για επικοινωνία στείλτε E-mail : juve-ntinos@mail.com

Τετάρτη 25 Μαΐου 2011

Manuel Giandonato ο μικρός που εκτέλεσε φάουλ σαν το Del Piero.

Manuel Giandonato ο μικρός που θύμισε Del Piero με την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στο Old Trafford.

O Manuel Giandonato γεννήθηκε στις 10/10/1991 στο Cazoli, ξεκίνησε την καριέρα του στις ακαδημίες της Γιουβέντους το 2004 και προήχθη στην Primavera (Β’ ομάδα) το 2009.

Μετά από 7 χρόνια στους μικρούς του συλλόγου, Ο Giandonato κλήθηκε στη πρώτη ομάδα σε αγώνες κατά τη διάρκεια της σεζόν 2009-2010, και έκανε την πρώτη του εμφάνιση στη Serie A στις 6 Φεβρουαρίου, 2010, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 83ο λεπτό αντικαθιστόντας τον αρχηγό της ομάδας Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο, στον αγώνα Livorno-Juventus 1-1.

Βοήθησε την ομάδα της Primavera να κερδίσει το δεύτερο συνεχόμενο τίτλο της.

Έκανε την πρώτη του συμμετοχή ως βασικός με την Γιουβέντους στις 19 Δεκεμβρίου του 2010 στο αγώνα Chievo-Juventus 1-1 όπου έφαγε κόκκινη κάρτα στο 52ο λεπτό του αγώνα για ένα επαγγελματικό φάουλ.

Στον φιλικό αγώνα προς τιμήν του Γκάρυ Νέβιλ στις 24 Μαΐου 2011 στο Old Trafford ,ο Manuel Giandonato σκόραρε ένα πανέμορφο γκολ με ένα υπέροχο χτύπημα φάουλ από αριστερά και κάρφωσε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας της Μάντσεστερ και χάρισε τη νίκη στη Juventus.

Επίσης έχει εκπροσωπήσει την Ιταλία σε διεθνές επίπεδο από το 2006 σε όλες τις μικρές ομάδες, άρχισε να καλείται πρώτα στην U-16 ομάδα. Έχει επίσης αγωνιστή με τις U-17, U-18 και U-20 ομάδες. Στις 17 Νοέμβρη 2010 έκανε το ντεμπούτο του για την Ιταλία, με την U-21 ομάδα σε ένα φιλικό παιχνίδι εναντίον της Τουρκίας.