-

Σάββατο 30 Μαΐου 2015

Ελλάς Βερόνα-Γιουβέντους 2-2, τέλος η Serie A, και τώρα ο τελικός.!

Λίγες ημέρες πριν τον τελικό του Champions League η Γιουβέντους αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Βερόνα και έκλεισε τη σεζόν στην Ιταλία με ισοπαλία! Η Βερόνα είναι η... αγαπημένη ομάδα του Ρομπέρτο Περέιρα. Δύο φορές την είχε βρει στον... δρόμο του, ισάριθμες είχε σκοράρει και ο 24χρονος Αργεντινός μεσοεπιθετικός συνέχισε την παράδοση, αφού στο 42' με υπέροχο τέρμα έστειλε την μπάλα στο... παραθυράκι του Ράφαελ και έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ήρθε η απάντηση της Βερόνα με σκόρερ τον Λούκα Τόνι! Ο 38χρονος Ιταλός επιθετικός όχι μόνο ισοφάρισε σε 1-1, αλλά πέτυχε και το 22ο γκολ του στην τρέχουσα σεζόν και έγινε ο πρώτος σκόρερ της Serie A! Η Γιουβέντους, όμως, φέτος δεν αφήνει τίποτα να... πέσει κάτω και στο 59' ο Γιορέντε έκανε το 2-1 για τους «μπιανκονέρι» μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια. Στο 89' η Γιουβέντους θα μπορούσε να κάνει τρία τα τέρματά της, αφού κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Κάρλος Τέβες που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Βερόνα! Ο Ράφαελ κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χουάν Γκόμες ισοφάρισε σε 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

VERONA-JUVENTUS 2-2

RETI: Pereyra 42', Toni 48', Llorente 57', Gomez 93'