-

Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2011

Juventus-Savona 4-0, φιλική νίκη της Γιούβε - δοκιμές Κόντε.

H Γιουβέντους συνεχίζει την προετοιμασία και χθες το απόγευμα σε φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο Vinovo με αντίπαλο την Savona ομάδα που αγωνίζεται στην κατηγορία Lega Pro Second Division επικράτησε με σκορ 4-0 με γκολ των Alessandro Del Piero, Gabriel Appelt, Fabio Grosso και Emanuelle Giaccherini.

Ο αγώνας αποδείχθηκε ένα καλό και χρήσιμο τεστ για τους παίκτες που είχαν παραμείνει στο Vinovo και δεν έχουν πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής στα επίσημα παιχνίδια, ο Κόντε παρέταξε την ομάδα με σύστημα 4-3-3 και είχε την ευκαιρία να δει ορισμένους παίκτες σε τι κατάσταση βρίσκονται έτσι παρέταξε τους εξής : Manninger κάτω από τα δοκάρια, Motta, Bonucci, Grosso, De Ceglie στην άμυνα, Giaccherini, Pazienza, Elia στο χώρο του κέντρου και τους Del Piero, Toni, Quagliarella επιθετικές αιχμές.

Περίπου 250 οπαδοί βρέθηκαν στο Juventus Center, και παρακολούθησαν τον αγώνα της Γιουβέντους η οποία έλεγχε το παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκεια του και βρήκε τον Manninger σε ετοιμότητα για να αντιμετωπίσει μια δυο περιπτώσεις απειλής από τους φιλοξενούμενους.

Ο Del Piero που προχθές είχε τα γενέθλια του άνοιξε το σκορ για τη Juve μετά από 15 λεπτά παιχνιδιού, η ομάδα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού αν και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δυο περιπτώσεις και θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει αλλά ο Manninger ήταν σε ετοιμότητα και στις δυο περιπτώσεις, έτσι έληξε το πρώτο μέρος με σκορ 1-0. Στην επανάληψη ο Κόντε πέρασε ως αλλαγή έναν παίκτη της Primavera τον Gabriel Appelt ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της Γιουβέντους με ένα αριστερό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, στη συνέχεια ο Fabio Grosso πέτυχε το τρίτο γκολ της Γιούβε δέκα λεπτά μετά την επίτευξη του δεύτερου με απευθείας εκτέλεση φάουλ, το σκορ έκλεισε ο Emanuelle Giaccherini μετά από πάσα του Quagliarella.

Το φιλικό παιχνίδι είχε και δυο ειδικούς θεατές – τους πρώην μέσους της Γιουβέντους Πάβελ Νέντβεντ και Έμερσον.