-

Παρασκευή 8 Ιουνίου 2012

8 Ιουνίου 1947, τα πρώτα γκολ του Boniperti με την φανέλα της Γιούβε.

Ο Giampiero Boniperti με τα 179 γκολ του ήταν για πολλά χρόνια στην κορυφή των σκόρερ της Γιούβε όλων των εποχών. Το πρώτο του γκολ με την  ασπρόμαυρη φανέλα το πέτυχε σαν σήμερα πριν από 65 χρόνια. Ο παίκτης θρύλος της Μεγάλης Κυρίας άνοιξε τον λογαριασμό των γκολ, σε ένα παιχνίδι με τη Σαμπντόρια στη Γένοβα στη νίκη της Γιούβε με σκορ 3-0. Με το πρώτο του γκολ έβαλε μπροστά στο σκορ τη Γιουβέντους έξι λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στην επανάληψη κατάφερε να πετύχει το τρίτο γκολ της Γιούβε (δεύτερο προσωπικό).

Αυτά ήταν τα πρώτα του γκολ στη μια μακρά καριέρα του με τα χρώματα της Γιουβέντους που έληξε στις 21 Μαΐου του 1961, στο San Paolo της Νάπολη. Τα 179 γκολ του τον έχουν κατατάξει στη δεύτερη θέση των σκόρερ όλων των εποχών για την Γιούβε, καθώς τον έριξε από την  κορυφή ο επίσης μεγάλος αρχηγός της Γιούβε Alessandro Del Piero με τα 289 γκολ του (που φαντάουν αξεπέραστα) με την ασπρόμαυρη φανέλα.